2011. 11. 25.

Még egy példa az életből

Off: Jó hír! Úgy fest a dolog, hogy januártól újra heti, kétheti rendszerességgel tudom majd frissíteni a blogot. Addig is szíves türelmeteket kérem!


A mai bejegyzésben egy olyan hírt fogok elemezni, amiben több olyan momentum található, amire érdemes felhívni a figyelmeteket.


„Késelés egy doboz cigiért? A parkban rabolta ki áldozatát

2011. november 16. 17:01 a.v

A Kaposvári Városi Ügyészség felfegyverkezve elkövetett rablás miatt vádat emelt egy nagybajomi férfival szemben, aki az idén május tizedikén este fél tizenegy körül Kaposváron a városligeti Malom-tóhoz ment, majd a tóhoz vezető út melletti padon üldögélő sértetthez lépett és egy cigarettát kért tőle.

A gyanútlan kérdezett adott is neki egy szál cigit, ám köszönet helyett a vádlott kötekedni kezdett, azt firtatta egyre erőszakosabban, mennyi pénzt fogadna el a sértett az elkért cigarettáért. Miközben heveskedett, a jobb nadrágzsebéből egy tizenkét centis pengéjű kést vett elő, fenyegetően hadonászni kezdett vele a sértett előtt, s követelte, adja oda neki a doboz cigarettát, amiből megkínálta.

A sértett értelemszerűen megijedt, s tartva tőle, támadója megvágja vagy megszúrja, átadta a cigis dobozt, majd a pad mögé hátrált, ám a férfi nem tágított, s késével továbbra is fenyegetőzve a mobiltelefonját is követelte tőle. A megtámadott ezt már nem akarta odaadni, ám a késes rabló elvette tőle a tizennyolcezer forintos készüléket, s a háromezer-ötszáz forintos sim-kártyát, majd elment. A rendőrök azonban elfogták, így a nagybajomi férfi előzetesben vár a tárgyalására.”


Ahogyan már többször is írtam, a rablások előtt szokott lenni valamilyen bevezető: cigit kérnek, megkérdezik mennyi az idő stb. Ilyenkor a támadó felméri a leendő áldozatot, elaltatja annak a figyelmét. Ha több „elem” is van, akkor a kérdés feltevésnél körbe tudják venni a célpontot.
Nagyon fontos, hogy ha ilyet kérdeznek tőlünk, akkor ne bonyolódjunk beszélgetésbe az illetővel (főleg, ha gyanús) és nagyon figyeljünk a környezetünkre és a kérdezőre. Ne arra figyeljünk, amit mond, hanem a testtartására, a látjuk-e a kezét stb. Ajánlatos nem a szemébe nézni, hanem a mellkasa közepére, mert így egyszerre látjuk a kezét, a lábát és jobban működik a perifériás látásunk is.

A cikkből kiderül, hogy a támadónál egy 12 centis kés volt, egy ekkora pengével nagyon súlyos, halálos sérüléseket lehet okozni. Az ilyen esetek miatt jobb, ha az ember beszerez valamilyen használható önvédelmi eszközt (pl. gázspray-t).

Az áldozat jól tette, hogy nem hősködött a késsel szemben és úgy helyezkedett, hogy a támadó és közte ott legyen a pad. Ezt nagyon jól tette! Ha lett volna nála spay nagyobb biztonságban tudta volna lefújni az „elemet”, hogy utána elfuthasson.

Azt is jól tette, hogy mikor már nem volt más választása, akkor átadta az értékeit. Egy mobil sokkal kevesebbet ér, mint egy átszúrt máj, vagy egy átvágott hasfal. Ezt ne felejtsük el. Természetesen, amíg reális esélyünk van arra, hogy győztesen kerüljünk ki a veszélyes szituációból, addig küzdjünk az értékeinkért, de feleslegesen ne kockáztassuk az életünket egy pótolható tárgyért.


Vigyázzatok magatokra!

2011. 11. 08.

Gyakorlati példa: a lakás környéke


A munka mellett végre sikerült egy kis időt szorítani, hogy frissítsem az oldalt.
A mai bejegyzésben arra hozok gyakorlati példát, hogy miért kell jól körbe nézni a kiválasztott lakás/albérlet környékén.

Drogosoktól retteg Józsefváros
  • Megjelent: 2011.10.27. 12:56|
  • Frissült: 2011.10.27. 14:49
A VIII. kerület több pontján is van olyan lakás, amelyet kábítószeres csoportok foglaltak el, drogtanyaként működik. A többi ott lakó évek óta retteg, de segítség egyelőre nem érkezik.

A Hír24 információi szerint ilyen drogtanya működik a Diószeghy Sámuel utca egyik régi bérházában is. A kábítószeresek csapatostul - akár tízen, tizenöten is - bezsúfolják magukat egy-egy lakásba, mindenféle jogalap nélkül. A szóban forgó épületben két ilyen lakás is van, mindkettő önkormányzati kézben. Az ingatlanok üresen állnak vagy legalábbis állnának. Úgy tudni, egy ott lakó segíti a „bérlőket” a bejutásban, mindezt persze pénzért. Egyszerűen feltöri a zárat és beengedi őket.
A lakók szerint az odaszokott „vendégeik” gyakorta hangoskodnak, zenélnek, mulatnak vagy éppen veszekednek a birtokba vett lakásokban, de az is előfordul, hogy drogmámoros állapotban kóvályognak a ház folyosóin. Bár eddig senkit sem bántottak, a lakók félnek: a legtöbben otthon maradnak és gyerekeiket is igyekeznek zárt ajtók mögött tartani, biztos, ami biztos…
Mikor szerdán ott jártunk, a ház előtt nem túl bizalomgerjesztő alakok jöttek-mentek, vagy éppen ácsorogtak órákon át. Képeket is készítettünk, de csak tisztes távolból.
Úgy tudni, a rendőrök is rendszeres látogatói a háznak, szinte naponta kihívja őket valaki. A lakók szerint néha az egyenruhások is tucatnyian érkeznek. Van, amikor többeket bevisznek, de gyakran „üres kézzel” távoznak. Ám ha egy estére el is tüntetik a kábítószereseket, azok újra és újra megjelennek. Vannak köztük olyanok is, akik egyszerűen beköltöztek a padlástérbe.

A házban megforduló drogosok zöme reggelre eltűnik, semmit sem hagynak maguk után, még a kábítószerezéshez használt tűket is elviszik. Az említett két lakást azonban már kipakolták, még a gáztűzhelyeket is kiszerelték. Vélhetően nem szakszerűen, úgyhogy a lakók emiatt is aggódnak.
Az itt élők többször tettek már panaszt az önkormányzatnál, de mint mondják, semmi sem történik, pedig két-három éve küzdenek már a problémával. Értesüléseink szerint pont e hét kedden jártak a helyszínen az önkormányzat emberei, hogy lelakatolják mindkét lakást. Eredményt azonban ez sem hozott: a lakatokat az esetek zömében egyszerűen leverik, ha pedig ez nem megy, az ablakrácsokat szerelik le, és bemásznak. Így vagy úgy, de megoldják a bejutást.
Úgy tudni, nem ez az egyetlen ház a környéken, ahol gondot okoznak ezek az emberek. Ezt Józsefváros polgármestere is megerősítette. Kocsis Máté a Hír24-nek elmondta: három súlyos "gócpontról” tudnak a  kerületben, az egyik a már említett Diószeghy Sámuel utca, a Karácsony Sándor utca valamint a Corvin áruház mögötti terület, a  Blahánál.

A polgármester beszámolt arról is, hogy éppen múlt hétfőn tartottak közbiztonsági egyeztető fórumot a problémáról, Józsefváros fent említett részeinek megtisztításáról. A megbeszélésen részt vett a kerület vezetése és Budapest  rendőrfőkapitánya is. Kocsis Máté hozzáfűzte: határozottan arra kérte Tóth Tamást, hogy a rendőrség év végéig számolja fel ezeket a drogtanyákat, és tegyen a közterületen történő kábítószerezés ellen is. Mint mondta, ehhez a kerület minden támogatást megad.

A Hír24 kereste a rendőrséget is, ahol azt mondták, az ügyben később adnak tájékoztatást.”


Korábban írtam, hogy a VIII. kerület egyes részeiben vannak olyan szolgálati lakások, ahova nem hajlandóak beköltözni a rendőrök. Nem véletlenül.
A blogon már több bejegyzés is foglalkozott azzal, hogy a VIII. kerület bizonyos területeit jobb elkerülni, mert nem biztonságos. A cikkben meg is említik ezeket a területeket: „Úgy tudni, nem ez az egyetlen ház a környéken, ahol gondot okoznak ezek az emberek. Ezt Józsefváros polgármestere is megerősítette. Kocsis Máté a Hír24-nek elmondta: három súlyos "gócpontról” tudnak a  kerületben, az egyik a már említett Diószeghy Sámuel utca, a Karácsony Sándor utca valamint a Corvin áruház mögötti terület, a  Blahánál.
Az ilyen figyelmeztetésekre jó hallgatni. Sok kellemetlenséghez és veszélyes helyzethez vezethet, ha az ember rossz környéken akar lakást bérelni, vagy venni.

A cikkben olvasható drogosok igen veszélyesek lehetnek! Bár az író nem tett említést testi erőszakról, előfordulhat, hogy a kábszeresek támadnak, rabolnak, erőszakoskodnak. A pénz előteremtése elsődleges céljuk, mindennél fontosabb, hogy az adagjukat meg tudják venni, és ezért megtesznek bármit: lopnak, rabolnak és előfordul, hogy ölnek is.
A drog hatása alatt (a drog típusától függően) olyan dolgokat is elkövethetnek, amit tiszta pillanatukban nem. Ilyenkor kiszámíthatatlanul viselkednek, kivetkőznek emberi mivoltukból. Vannak olyan szerek, aminek hatása alatt sokkal tompábban érzékelik a fájdalmat, ilyenkor az önvédelmi képzéseken tanult ízületfeszítések, védekezési technikák nem sokat érnek. Ha egy veszélyes szer hatása alatt álló drogossal van dolgunk, akkor készüljünk fel a legrosszabbra, nem csak az ő, de a mi részünkről is.

Ahhoz, hogy ne kelljen ilyen esetekkel naponta szembesülni, jobb, ha a lakás kiválasztásakor több napszakban is megnézzük a környéket, hétköznap és hétvégén egyaránt. Ajánlott a szomszédokkal is beszélni, valamint rákeresni a neten. A hírekben ritkán jelennek meg olyan esetek, amik pontos képet adnának az egyszerű átlagember életét megkeserítő esetekről, viszont a közösségi oldalakon, fórumokon, blogokon az emberek beszámolnak az ilyen történésekről, ezáltal komplexebb képet kaphatunk az adott környékről.


Vigyázzatok magatokra!