Erről a jelenségről már régóta szerettem volna írni, de ez a cikk aktuálissá tette a bejegyzést.
„Elfogták a körúti zsebmetszőket
Független Hírügynökség
2010. október 1., péntek 12:46
A Nyugati tér környékén és az ott közlekedő villamoson, buszokon tevékenykedő zsebtolvajbandát lepleztek le csütörtökön éjjel a Budapesti Rendőr-főkapitányság zseblopási nyomozói. A hétfős társaság különböző cseleket bevetve próbálta feltérképezni, melyik utasnál lehet komolyabb érték.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság pénteki tájékoztatása szerint csütörtökön éjjel a zseblopási nyomozók a Nyugati téren figyeltek fel egy társaságra a villamoson. A csoport tagjai folyamatosan fel-alá sétáltak a szerelvényen, figyelték a táskákat, megrázták az alvó utasokat, hogy éberségüket ellenőrizzék - közben folyamatosan tartották a kapcsolatot egymással - és az utasok közelébe férkőzve próbálták a ruhájukat kitapogatni.
A rendőrök figyelni kezdték a csoport tagjait, akik a Nyugati tér és a Blaha Lujza tér közötti útvonalat többször megtették. Többször is körbevettek egy-egy utast, szorosan melléjük léptek, lökdösődni kezdtek, miközben kitapogatták az utas zsebeit.
Egy idő után átszálltak egy buszra, ahol ismét zsebelni próbáltak. Álló vagy ülő utasok mellé telepedtek, és pillanatok alatt felmérték, van-e érték a kabátokban, nadrágzsebekben. Többszöri kísérletük végül sikerrel járt, kis idő elteltével látványosan mutogatni kezdtek egymásnak egy mobiltelefont. A buszról a Népszínház utcánál leszállva újra egy villamosra szálltak, a nyomozók pedig a Teleki térnél csaptak le rájuk.
A csapat egyik tagja - a rendőröket látván - a korábban mutogatott mobiltelefont a villamos egyik ülése mellé rejtette, azt azonban a nyomozók megtalálták, és visszaadták a tulajdonosának. A fiatal utas csak akkor vette észre, hogy meglopták, mikor visszakapta a mobilját.
Az elfogott csapat tagjai meghallgatásukkor többször ellentmondásba keveredtek egymással, mindnyájan másként adták elő meséjüket. Előállították és gyanúsítottként hallgatták ki őket. A csapat két tagját - egy 21 éves férfit, valamint egyik 16 éves társát - őrizetbe vették és kezdeményezik előzetes letartóztatásukat. Két, 18 évnél fiatalabb bandatag és másik három felnőtt társuk szabadlábon védekezhet.
Lopás és kifosztás miatt indult eljárás és vizsgálják, hogy a banda tagjai korábban részt vettek-e hasonló bűncselekményekben.”
Mivel a 4-6 villamos Budapest legforgalmasabb villamos vonala, naponta sok ezer ember utazik rajta. A járat olyan környékek határain (is) közlekedik, ahol elég sok „veszélyes elem” él és tevékenykedik. Mindezek azt eredményezik, hogy jó pár zsebes, és kisstílű bűnöző fordul meg a körúti villamosokon. Eleinte minden szerelvényen voltak biztonsági őrök, de csak azért, mert a város vezetősége attól tartott, hogy a nagy ellentéteket kiváltó Combino szerelvényeket politikai állásfoglalás képpen megrongálják. Amióta a Combinok beszerzési ügye elcsendesedett, már nem védik a villamosokat, és az utasaikat sem.
Aki rendszeresen utazik a vonalon, tudja, hogy bizonyos megállókban elég nagy eséllyel szállnak fel „rosszarcú elemek”. Főleg a Blaha Lujza téren, a Nyugati Pályaudvarnál, de nem ritkák a Mester utcánál, vagy akár a Ferenc körútnál sem. Nagyrészt ezek az „elemek” jelentenek veszélyt az utasokra. Főleg estefelé, és hétvégén aktívak. Az erőszakos bűncselekmények ritkábbak, de ha az ember sokat közlekedik a járaton, láthat pár kisebb-nagyobb verekedéseket. A zsebelések viszont nagyobb számban fordulnak elő.
A zsebesek módszeréről már korábban írtam (itt és itt). Van, hogy egyedül dolgoznak, de mint a cikkből is láthatjuk, vannak, akik csoportosan. Leginkább a könnyen pénzzé tehető értékekre utaznak, mint például a mobilra, MP3-lejátszó, és természetesen a készpénzre.
A nagyobb csoportban járó zsebeseket veszélyesebbnek tartom, mint azokat, akik egyedül zsebelnek. Úgy vélem, hogy a csoportban tevékenykedők agresszívabbak lehetnek (csoportban mindig bátrabb az ember), hajlamosabbak az erőszakra. Ha kiszemelnek egy áldozatot, körbeülik/körbeállják, és a célpont ellenáll, akkor könnyen rátámadhatnak, míg a magányos zsebesek kerülik a konfrontáció, és az erőszak minden formáját. Szerintem nem volt ritka, hogy ha nem tudták kizsebelni a célpontjukat, akkor kirabolták.
Érdemes még megemlíteni a másik módszert is, amikor az alvó utasokat fosztják ki. Ilyenkor megközelítik a nagy általánosságban ittasan szunyókáló áldozatot, és a külső zsebekből elemelik az értékeket. Nem ritkán felvágják a nadrág zsebét, és így szerzik meg a pénztárcát, mobilt.
A zsebeléseket nagyobb eséllyel lehet kivédeni, ha az értékeinket jól elrakjuk, a készpénzünket több helyre tesszük, a mobilt, pénztárcát (bármilyen más értéket) nem hordjuk külső zsebekben. Ha utazunk, akkor figyelünk a környezetünkre, és minden lökődés, érintkezés után ellenőrizzük, hogy mindenünk meg van-e. Erről már írtam korábban is (itt és itt).
Fontos, hogy a járművön soha ne aludjunk el! Ha nagyon fáradtak vagyunk, akkor inkább álljuk végig az utat, de nem szabad elaludni a járművön!
Lehetőség szerint kerüljük el, hogy a többi utastól elkülönülve utazzunk, mert ha felszáll egy csoport, akkor könnyen körbevehetnek bennünket, és ilyen esetekben a többi utas még hajlamosabb félrenézni, és úgy tenni, mintha nem történne semmi. Ez a tanács főleg az éjszakai és a rossz környéken való utazásra vonatkozik.
Ha látjuk, hogy gyanús társaság száll fel a járműre, helyezkedjünk úgy, hogy minél kevésbé legyünk akadályoztatva, hogy ne tudjanak minket körbe venni, és készítsük elő az önvédelmi eszközünket (pl.: markoljunk rá a gázspray-re). Ha veszélyes időszakban és környéken utazunk, akkor ne üljünk le, mert ülve sokkal kiszolgáltatottabbak vagyunk.
4-6-os villamoson nem ritkák a részegek, főleg hétvége felé, este. Nem éri meg szóváltásba kerülni a ittas társaságokkal, nem szabad velük leállni vitatkozni. Figyelmen kívül kell hagyni a hülyeségeiket, és meg kell próbálni kitérni a provokáció elől.
Vigyázzatok magatokra!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése